Gratuluję poprawnych odpowiedzi zamieszczonych w komentarzach oraz przekazanych mi osobiście. Jestem z Was dumna!! :)
Moi drodzy ferie już mammy za sobą, zatem do zobaczenia jutro w szkole :) Ja się cieszę ;)
Tymczasem dziś w całej Polsce odbywa się szereg uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym. W wielu mistach organizowane są marsze, biegi ulicznie, projekcje filmów.
W związku z tym mam dla Was zadanie. Drogą elektroniczną odpowiedzcie na poniższe pytania:
1. Kogo nazywamy Żołnierzami Wyklętymi?
2. Kiedy obchodzimy Narodowy Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych"?
3. Kogo przedstawia poniższa ilustracja? Opowiedz w 10 zdaniach o działaniach tego niezwykłego człowieka.
Proszę pamiętać o konieczności podpisania się :) Na odpowiedzi czekam do środy (2 marca). Powodzenia !!
1.Żołnierzami wyklętymi nazywano żołnierzy podziemia, którzy walczyli przede wszystkim z sowietyzacją Polski. Administracja komunistyczna nazywała ich żołnierzami wyklętymi.
OdpowiedzUsuń2.Polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca
3.Na ilustracji jest Witold Pilecki
Witold Pilecki ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie.Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz Autor raportów o Holokauście tzw.Raportów Pileckiego.W latach 1918–1921 służył w Wojsku Polskim, walczył podczas wojny z bolszewikami.W sierpniu 1939 został ponownie zmobilizowany. Walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy, a następnie w 41 Dywizji Piechoty na przedmościu rumuńskim. Pod jego dowództwem, w trakcie prowadzonych walk, ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów oraz 2 nieuzbrojone samoloty. Ostatnie walki jego oddział prowadził jako jednostka partyzancka. Pilecki rozwiązał swój pluton 17 października 1939 i przeszedł do konspiracji.Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci.Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego.2013 został awansowany do stopnia pułkownika.
Oliwia Garbacz klVb
Oliwia Mikuła k5b
OdpowiedzUsuń1.To Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne.
2.Święto żołnierzy wyklętych obchodzimy 1 marca
3. Witold Pilecki ps.Witold lub Druh. Rotmistrz kawalerii wojska polskiego. Był dobrowolny więźniem obozu w Oświęciniu. Współ założyciel armii Polskiej.Autor raportów o Holokałście. Oskarżony i skazany na karę śmierci przez władzę komunistyczne Polski. Stracony w 1948 roku. W 2006 roku otrzymał pośmiertny Order Orała Białego. W 2013 roku został awansowanym do stopnia pułkownika.
Żołnierzami wyklętymi nazywano żołnierzy podziemia, którzy walczyli przede wszystkim z sowietyzecją Polski. Narodowy Dzień pamięci,, Żołnierzy Wyklętych"Obchodzimy 1 marca. Osoba że zdjecia to Witold Pilecki. Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu mieście w Karelii, w północno-zachodniej prowincji Rosji. Pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Leliwa. Od 1910 rodzina Pileckich mieszkała w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej.Od 1914 należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa. Maturę zdał w 1921 roku. W latach 1918-1921 służył w Wojsku Polskim,walczył podczas wojny z Armią Czerwoną, jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. Po wojnie został zdemobilizowany i w 1922 r.rozpoczął studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Poznańskiego. Rotmistrz Witold Pilecki był dobrowolnym więźniem obozu w Oświęcimu. Specjalnie dał się złapać, by dla polskiego podziemia zbierać informacje o obozie Auschwitz i zorganizować na jego terenie ruch oporu. Według różnych źródeł Pilecki był inicjatorem tego planu, a według innych rotmistrz jedynie zgłosił się do wykonania tego zadania na ochotnika. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański, zwany,, Kątem z Mokotowa". Karolina Szabała klasa VB.
OdpowiedzUsuńŻołnierzami wyklętymi nazywano żołnierzy podziemia, którzy walczyli przede wszystkim z sowietyzacją Polski.Obchodzimy 1 Marca.Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu – mieście w Karelii, w północno- zachodniej prowincji Rosji. Pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Leliwa.Od 1910 rodzina Pileckich mieszkała w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej. Od 1914 należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa.Maturę zdał w 1921 roku.W latach 1918–1921 służył w Wojsku Polskim, walczył podczas wojny z Armią Czerwoną, jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna.Po wojnie został zdemobilizowany i w 1922 r. rozpoczął studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Poznańskiego.Rotmistrz Witold Pilecki był dobrowolnym więźniem obozu w Oświęcimiu. Specjalnie dał się złapać, by dla polskiego podziemia zbierać informacje o obozie Auschwitz i zorganizować na jego terenie ruch oporu. 8 grudnia 1945 roku Witold Pilecki wrócił do Warszawy.15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański, zwany „Katem z Mokotowa”.Karolina Szabała klasa Vb
OdpowiedzUsuńOdp.1 Żołnierzami wyklętymi nazywamy ludzi którzy należeli do armii krajowej. Nie bali się zginąć tylko walczyli o ojczyznę. Odp.2 Święto żołnierzy wyklętych obchodzimy 1 marca. Odp.3 Ilustracja przedstawia Witolda Pileckiego. Pochodził z Wilna, a zainteresował się polską. Wyróżnia go odwaga, męstwo, niezłomność, postawa moralna. Wstąpił do obozu koncentracyjnego Niemiec. Gdzie ratował więźniów poprzez specjalną siatkę. Przez którą po tajemnie przynosił odzież i pożywienie. Wysyłał raporty dzieki czemu było wiadomo co Niemcy robią z ludźmi. Zorganizował organizację z ludźmi z obozu.
OdpowiedzUsuńJulia Repczyńska klasa 6b